Autonomiczna redukcja mocy oswietlenia

Klasa oświetleniowa drogi jest uzależniona miedzy innymi od panującego na niej natężenia ruchu. W projekcie oświetlenia dużej obwodnicy Gostynina wzięto pod uwagę niższe natężenie ruchu na drodze w godzinach nocnych, co pozwoliło na zastosowanie reduktora mocy. Dzięki temu powstała możliwość znacznego obniżenia kosztów przez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. 

Wstępna wersja projektu dużej obwodnicy Gostynina zakładała wykorzystanie tradycyjnych opraw drogowych o nieco przestarzałych rozwiązaniach technicznych oraz oświetlenie zgodne z klasą oświetlenia drogi ME1. Zauważając możliwość zastosowania opraw bardziej energooszczędnych i wykorzystując możliwość redukcji natężenia oświetlenia w nocy ELGO postanowiło zastosować 121 nowoczesnych opraw drogowych ACRON 200RS2 wyposażonych w reduktor mocy oraz wysokoprężne lampy sodowe o mocy 250W.

Każdego dnia przez 4 godziny w ciągu doby, pobierana moc jest redukowana o 40%, co pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Zastosowany w oprawach reduktor mocy nie wymaga dodatkowego przewodu sterującego. Sterowanie realizowane jest poprzez uśrednienie czasu załączania opraw przez zegar astronomiczny i wyłącznik zmierzchowy. Dzięki temu możliwa jest jednoczesna redukcja mocy w wielu oprawach w zaprogramowanych przedziałach czasu. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie od wyłączania poszczególnych opraw, gdyż pozwala zachować równomierność oświetlenia na drodze, co ma szczególnie istotne znaczenie przy postrzeganiu znajdujących się na niej przeszkód. 

 

Elgo Przypadek Kalkulacje

ACRON 200 SR2


ACRON to profesjonalne oprawy oświetlenia drogowego przeznaczone do stosowania na terenach otwartych o różnych wymaganiach oświetleniowych. Wyróżnia je nowoczesne wzornictwo i estetyka wykonania. W aspekcie ekonomicznym wielkie znaczenie ma możliwość zastosowania w oprawach ACRON reduktora mocy, który pozwala na zmniejszenie poboru mocy lampy. Produkcję opraw oparto na najnowocześniejszych technologiach, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Korpus został wykonany z wysokociśnieniowego odlewu aluminiowego, umożliwiającego długoletnie i bezpieczne użytkowanie opraw nawet w najtrudniejszych warunkach. Estetyczne pokrycie aluminiowego korpusu farbą proszkową zapewnia bardzo wysoką odporność na korozję oraz wpływ mechanicznych i atmosferycznych czynników zewnętrznych. W szerokiej rodzinie opraw znajdują się wykonania współpracujące z wysokoprężnymi lampami sodowymi o mocy od 50W do 400W oraz metalohalogenkowymi o mocy od 70W do 400W. Oprawy mogą być wyposażone w statecznik magnetyczny lub elektroniczny. Oprawy wykonane są w I oraz II klasie ochronności i posiadają wysoki stopień szczelności IP65.

Niezwykle ważne znaczenie w ukształtowaniu rozsyłu światła oraz uzyskaniu wysokiej sprawności świetlnej odgrywa elektropolerowany odbłyśnik, tłoczony z aluminium o najwyższej czystości. Układ optyczny zamknięto kloszem z poliwęglanu lub szybą ze szkła hartowanego. W zależności od ukształtowania terenu istnieje możliwość zmiany ukształtowania wiązki światła dzięki regulacji położenia odbłyśnika względem płaszczyzny drogi oraz pionowej regulacji położenia oprawki lampy.

Acron 200 SR2 reduktor mocy


Regulatory mocy dedykowane są do układów oświetlenia ulicznego i podobnego. Stosowane opcjonalnie pozwalają na zmniejszenie poboru mocy o około 40%. Urządzenia te nie wymagają dodatkowego przewodu sterującego i umożliwiają równoczesne ściemnianie wszystkich opraw w zaprogramowanych przedziałach czasu. Godzina przełączania układu na redukcję i powrotu na pełną moc w regulatorach ARM-1 obliczana jest na podstawie czasów załączania i wyłączania zasilania z ostatnich 5 dni, natomiast w przypadku ARM-2 z ostatnich 2 dni. Zachowana zostaje równomierność oświetlenia, która nawet przy niższym poziomie natężenia oświetlenia ma istotne znaczenie przy postrzeganiu przeszkód na drodze.

 

Solar Polska Sp. z o.o.ul. Rokicińska 162 92-412 Łódź Polska NIP 7292302271 KRS 0000003924 Kapitał Zakładowy 65 030 000 PLN